Street Art: Od sprejování zdí po virtuální galerie – Jak mění svět a tvůj pohled na krásu

Příběh street artu, který tě inspiruje a ukáže, jak tvořit umění, co má duši.

Jan Kudláček | Nexus Mag

Jan Kudláček

Umění

2. května 2025

street art, co je street art, mural art, murály, nexus mag

Z garáží na aukce, z ulic do NFT

Představ si, že kráčíš ulicí, kolem šedé paneláky a ošuntělé billboardy, a najednou – bum! – na zdi exploduje murál s obřím vlkem, co ti šeptá: „Svět je pořád divoký!To je street art. Není to jen barva na betonu – je to revolta, příběh, láska, co mění města i tvůj pohled na krásu. V roce 2025 už street art není jen pro sprejery v kapuci, co utíkají před strážníky.

Visí v galeriích, prodává se za miliony, ožívá v rozšířené realitě a dává hlas všem, kdo mají co říct. Jak se tahle divoká scéna dostala z okraje do světlometů? A jak můžeš být součástí? Pojď do světa street artu – bez nudných analýz, jen s pořádnou dávkou inspirace a trochou humoru, protože umění bez legrace je k ničemu. 💩

Ulice jako plátno, co nezná pravidla

Street art začínal jako křik těch, co neměli galerii ani rozpočet. V 70. letech v New Yorku sprejeři jako Taki 183 tagovali vagóny metra, aby ukázali, že jsou tady. Dnes je to stejné – ať je to murál o klimatické krizi na pražském Žižkově nebo vtipná šablona na zastávce v Ostravě, street art mluví přímo k tobě.

Podle Art Journal je jeho síla v tom, že nepotřebuje vstupenku. Když Shepard Fairey v roce 2008 vytvořil plakát „Hope“ s Obamou, změnil kampaň a jeho dílo skončilo v National Portrait Gallery. Jednoduchý obraz, který rozhýbal svět.

Shepard Fairey - Hope | Nexus Mag, Street art, co je to street art, street art 2025, murál

Shepard Fairey – Hope (Zdroj)

Chceš to zkusit? Najdi legální zeď – třeba na Strahově v Praze nebo na Cejlu v Brně, kde města vyhrazují plochy. Nemusíš být profík, stačí symbol, co má duši. Skicuj v Procreate, abys měl*a jasno, než chytíš sprej. Inspiruj se českým Pasta Onerem, který začínal na ulicích a teď má výstavy od Berlína po Bratislavu. Jeho pop-artové murály, jako „Choose to Be Happy“ v Dejvicích, ti připomenou, že jde o radost, ne o dokonalost.

Z garáží do aukčních síní – rebel v obleku?

Ještě před pár lety bys street art v galerii hledal*a marně. Pak přišel Banksy. Když jeho „Girl with Balloon“ v roce 2018 vydražila za přes milion liber a pak se přímo na aukci skartovala, svět zjistil, že street art je fenomén. V roce 2025 se jeho díla, stejně jako jiných umělců, prodávají za miliony, a galerie jako Tate Modern je vystavují vedle klasiků. Ale je street art pořád rebelií, když ho kupují milionáři?

Tahle cesta otevřela dveře nováčkům. Pokud sníš o výstavě, začni na Instagramu nebo Behance s hashtagem #czechstreetart. Menší galerie, jako Trafo v Praze nebo Dukla v Brně, rády dávají šanci lokálním talentům – stačí poslat DM s portfoliem. Nebo zkus digitální street art: vytvoř AR mural v Adobe Aero, třeba lebku, co ožije přes telefon. Český umělec ChemiS to zkouší a jeho práce, jako murál v Nuslích o Ukrajině, jsou jako portály do jiného světa.

chemis art, ukrajina, nexus mag

ChemiS – Podpora Ukrajiny (Zdroj)

Krása není v rámu, ale na zdi

Street art změnil, co považujeme za krásné. Už to není jen obraz v galerii, ale murál na paneláku v Ostravě o hornické historii nebo šablona v Berlíně proti fast-fashion. Journal of Visual Culture říká, že street art dal hlas každému, kdo má odvahu. Lidi chtějí příběhy, co je chytnou za srdce a donutí zastavit se.

Vytvoř plakát o něčem, co tě pálí – třeba o gentrifikaci. Navrhni ho v Canvě, vytiskni a nalep na legální plochu, jako jsou plakátovací sloupy. Sdílej na TikToku s hashtagem #streetart a sleduj reakce. Inspiruj se Invaderem, jehož pixelové mozaiky připomínají videohry a kritizují konzumerismus. Hledat jeho kousky v ulicích je jako lov pokladů.

mozaika, street art, nexus mag

Invader – Drak v Lublani (Zdroj)

Města, co dýchají barvami

Pamatuješ si šedé fasády bez života? Street art to změnil. Urban Studies popisuje, jak města jako Berlín nebo Miami udělala z ulic galerie pod širým nebem. V Brně murály na Cejlu vyprávějí o komunitě, v Praze na Letné o svobodě, v Ostravě v Dolních Vítkovicích o industriální duši. Tyhle zdi lákají turisty a dávají místním hrdost.

street art, co je street art, nexus mag

Mural art v Dolních Vítkovicích (Ostrava) – (Zdroj)

Chceš přidat svůj otisk? Zjisti na radnici o programech jako „Maluj na zeď“ v Praze nebo Urban Pictus festival, který podporuje legální murály. Navrhni mural art o udržitelnosti – třeba s listy a ptáky – a kombinuj akryly se spreji pro texturu. Inspiruj se Janem Kalábem (Point), jehož abstraktní murály v Holešovicích jsou jako barevné vlny.

Digitální ulice: Od spreje k NFT

Street art v 2025 není jen o zdech. NFT mural art se prodává na OpenSea, AR filtry oživují šablony v rozšířené realitě. The Conversation píše, že digitální street art má globální dosah, i když někdy ztrácí syrovost ulic. Zkus vytvořit dílo v Runway – třeba graffiti města ve sci-fi stylu – a nahraj ho jako NFT. Nebo navrhni AR filtr v Lens Studio, co promění zeď na taneční parket.

kreativní tooly, nástroje, kreativita 2025, nexus mag

Přečti si článek o aktuálních kreativních toolech

Česká scéna je v tom taky. Umělci jako ChemiS nebo Toy Box experimentují s digitálem, a jejich kousky na TikToku s #digitalstreetart jsou jako portály. Začni s jednoduchým designem, třeba šablonou svého města, a zkus ho zpeněžit. Nebo ho jen sdílej na Instagramu – uvidíš, kdo se chytne.

Hlasy, co lámou bariéry

Street art je prostor pro všechny – od domorodých komunit v Mexico City po queer umělce v Berlíně. Interaction Design Foundation zdůrazňuje, že inkluzivní umění bourá předsudky. V Brně murály na sídlištích oslavují rozmanitost – jeden s pestrobarevnými tvářemi ti připomene, že krása je v odlišnosti.

Vytvoř šablonu, co slaví něco, co tě inspiruje – třeba symboly kultur nebo lidi držící se za ruce. Mrkni na Unsplash pro autentické fotky a skicuj v Procreate. Pak to vytiskni nebo přenes na zeď. Inspiruj se JR, jehož obří fotoportréty v Riu dávají hlas těm, co ho nemají.

JR artist, umělec JR, nexus mag

Umělec JR (Zdroj)

Provokace versus pohoda – co je krása?

Street art je tanec na laně. Invader šokuje mozaikami, co kritizují konzumerismus, zatímco Vhils vytesává křehké portréty, co ukazují lidskou zranitelnost. Obě strany mění, co je krásné – jedna tě nutí myslet, druhá tě uklidňuje.

Zkus obojí: šablonu o přelidnění s přeplněným městem a pak murál s ptákem, co symbolizuje svobodu. Skicuj v Procreate a přenes na zeď nebo plátno. Inspiruj se Eposem 257, jehož minimalistické murály v Praze dokazují, že méně je více.

epos 257, mural art, co je mural art, murál, nexus mag

Epos 257, Praha (Zdroj)

Punkový duch, co se neprodá

S přechodem do galerií a NFT street art riskuje ztrátu punkového ducha. Art Journal radí zůstat věrný*á ulici. Toy Box pořád maluje na opuštěné budovy v Ostravě, i když má výstavy. Zapoj se do komunity – uspořádej workshop v knihovně, kde naučíš děti šablony z kartonu. Sdílej návrhy na Instagramu s hashtagem #streetartcommunity a ptej se followerů, co by chtěli na zdi.

Jednou měsíčně si dej „street art safari“ – projdi Letnou, Cejl nebo Dolní Vítkovice, foť murály, zapisuj nápady do Evernote. Narazíš-li na starý tag od Pasta Onera, usměj se – každý začínal s jedním sprejem a velkým snem.

Toy Box, umění, murál, mural art, street art, nexus mag

Toy Box art (Zdroj)

Tvůj hlas, tvá zeď

Street art v 2025 je víc než umění – je to způsob, jak měnit svět. Od zdí na sídlištích po NFT galerie dává prostor tvému hlasu. Sprejuj mural art, navrhni šablonu, vytvoř AR filtr – ať už jsi umělec*kyně nebo jen milovník*ce barev, street art ti říká: „Vem plátno a ukaž, co v tobě je.“

Jdeš do toho? Najdi LEGÁLNÍ zeď, chyť sprej nebo otevři Canvu a vytvoř něco, co zastaví kolemjdoucí. Krása je všude – na betonu, v digitálu, v tvé hlavě. A ty ji můžeš vytvořit.

Co tě na street artu baví? Hoď své oblíbené murály nebo nápady na Instagram s hashtagem #nexusmagcz a my o nich pak napíšeme. Sleduj nás pro další příběhy a tipy, co tě posunou!

Banner - Vítězslav Klement | Nexus Mag